fbpx

Zeynep Okçu Bale Okulu Ankara’da Bakan Ziyaretinde

Bodrum Zeynep Okçu Bale Okulu öğrencileri Ankara’da Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından kabul edildi.

Muğla ilinin Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilk ve tek bale okulu olan Zeynep Okçu Bale Okulu,  geçtiğimiz hafta Devlet Opera ve Balesi’nin davetlisi olarak Ankara gezisindeydi. Bodrumlu genç balerinler Ankara’da ilk olarak Milli Eğitim Bakanı Hüseyin ÇELİK’i ziyaret ettiler. Öğrencileri büyük bir ilgiyle karşılayan Çelik, her biriyle tek tek sohbet etti ve geleceğin dansçılarına kitaplar ve altın kaplamalı özel MEB ayraçları hediye etti.

Bodrumlu balerinler bakanlıktan sonra Büyük Ata’nın huzurundaydılar. Çoğu ilk kez Anıtkabir’i gezen öğrenci ve veliler, duygusal anlar yaşadılar ve bazı bölümlerde göz yaşlarına hakim olamadılar.

Genç balerinlerin bir sonraki durağı Ankara Devlet Opera ve Balesi’ni barındıran tarihi Opera Binası’ydı. Burada Devlet Opera ve Balesi yetkilileri tarafından ağırlanan öğrencilere, binanın tarihçesini ve devlet balesinin sahne arkasını tanıtan kapsamlı bir tur yaptırıldı. Ardından tüm grup, Don Kişot Balesi’ni izledi.

5 gün süren gezi boyunca öğrenciler ayrıca, Anadolu Medeniyetleri Müzesini, İlk Millet Meclisini, Kurtuluş Savaşı Müzesini gezdiler ve Ankara Devlet Tiyatrosu’ndan “Atları da Vururlar” isimli ünlü müzikali izlediler.

Kültürel ve sanatsal etkinliklerle dopdolu geçen seyahatin son akşamı Atakule’de hep birlikte yemek yiyip eğlenen grup, bu tür eğitici gezileri tekrarlamak sözüyle, hem yeni sanat eserleri seyretmiş, hem de, ne kadar zengin bir tarihe ve kurtuluş destanına sahip olduklarını öğrenmiş olarak Bodrum’a döndü.

Okul olarak eğitimde hedeflerinin her zaman çok büyük olduğunu belirten okulun kurucusu ve öğretmeni Zeynep Okçu ise Anıtkabir hatıra defterine yazdığı şu sözlerle geleceğe yönelik planlarını netleştirdi: “Atam, öğrencilerim ve ben, senin en önem verdiğin konulardan biri olan sanat alanında, Türk kadınının adını, tüm dünyaya duyurmaya, senin huzurunda and içiyoruz!”