fbpx

ETKİNLİKLER

Gerçek bir sanatçının ya da sanatseverin sadece bale eğitimi almakla yetişemeyeceğine inanan okulumuz, öğrencilerinin kişisel gelişimini de çok önemsemekte ve buna destek olmak amacıyla pek çok kültürel, sosyal ve entelektüel aktivite gerçekleştirmektedir. Bunlar, kentimiz sınırlarında yapılan birlikte konsere, tiyatroya, baleye gitme gibi kültürel etkinliklerle piknik, okul yemeği, yılbaşı kutlaması tarzında sosyal aktivitelerden başlayıp, daha uzun süreli İstanbul, Ankara, İzmir gezilerine kadar pek çok değişik programı kapsamaktadır. Ayrıca okulumuzun her sene gerçekleştirdiği yurtdışı festival ve yarışma katılımları, turne programları ve yabancı okul öğrencilerini misafir ederek kültürel alış-veriş köprüleri kurması ile ilgili detaylar Uluslararası Başarılar başlığında anlatılmıştır.

İzmir Gezileri

Okulumuz öğrencileri her sene çeşitli seferler İzmir’e Devlet Opera ve Balesi temsilleri izlemeye götürülür. Günübirlik yapılan bu gezilerde daha uzun gezilere katılamayan küçük öğrencilerimiz de canlı olarak bale izleme imkanı bulmuş olurlar.

Ankara Gezisi

2005 yılında okulumuz, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünün davetlisi olarak Ankara gezisi düzenlemiştir. Bu seyahat sırasında okulumuz öğrenci ve yöneticileri Mili Eğitim Bakanımız Sayın Hüseyin Çelik tarafından kabul edilmiş, Prag festivaline davet edilmelerinden dolayı hediyelerle ödüllendirilmişlerdir. Aynı gezi sırasında öğrencilerimiz Ankara Opera binasının sahne arkasını gezme fırsatı bulmuşlar, Devlet Balesinin çalışmasını izleyip Devlet Opera ve Balesi’nin Çocuk Bölümü öğrenci ve öğretmenleri ile tanışıp provalarını izledikten sonra Don Kişot Balesi’ni seyretmişlerdir.

Ankara gezimizin en önemli durağı ise şüphesiz Anıtkabir olmuştu. Atamızın huzuruna çıkıp, hep beraber “Türk kadınının adını tüm dünyada onun çok önemsediği sanat alanında duyuracağımıza” ant içtikten sonra Kurtuluş Savaşı Müzesini de gezen öğrencilerimiz sonraki günlerde de Anadolu Medeniyetleri Müzesini, Ankara Kaleiçini ve Ankara’nın çeşitli yerlerini gezme şansı buldular. Devlet Tiyatrosu’ndan “Atları da Vururlar” isimli ünlü müzikali de izleyen grubumuz, son gece ise Atakule’de yedikleri eğlenceli bir yemekle Ankara’ya veda ettiler.

İstanbul Gezileri

Okulumuz değişik zamanlarda İstanbul gezileri de düzenlemektedir. Bunların biri de yurtdışında aldığımız birincilikler sonrası ulusal bir haber televizyonu olan Habertürk Kanalı’nda “Habertürk Weekend” programının konuğu olmak üzere yaptığımız İstanbul ziyaretidir. Bu sırada televizyon çekiminden arda kalan zamanımızda, Topkapı Sarayı, Sultanahmet, Ayasofya gezileri, boğazda vapur gezisi ve Sabancı Müzesi’nde Rodin Sergisi’ni gezme şansı bulduk.

Kirov Balesi’nin İstanbul’a turneye gelmesi üzerine yaptığımız bir başka İstanbul gezisinde ise CRR’de bale dünyasının efsane topluluğu olan Kirov Balesi’ni canlı olarak izlemenin yanı sıra, AKM’de Devlet Opera ve Balesi’nden “Ali Baba ve Kırk Haramiler” operasını seyrettik. Bu, pek çok öğrencimizin ilk defa opera izleyişiydi. Yine bu seyahat sırasında Koç Müzesi’nde Leonardo Sergisi’ni, Sabancı Müzesi’nde ise Cengiz Han Sergisini görme imkanı bulduk. Öğrencilerimizin kısacık birkaç gün içinde pek çok insanın ömrü boyunca yapmadığı kadar sanatsal ve kültürel aktivite yaşadığını bilmenin keyif ve gururuyla Bodrum’a döndük.

Uluslararası Bodrum Bale Festivali

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ile sürdürülen yoğun iş birliği sonucu öğrencilerimiz, Bodrum Uluslararası Bale Festivali süresince bazen sahne arkasında, bazen de sahne üzerinde görev alıp profesyonel dansçılarla sahne ve kulis paylaşma ve dünyaca ünlü bale sanatçılarıyla yakından tanışarak, onlarla bilgi alışverişinde bulunma şansına sahip olmaktadırlar. Bu çerçevede öğrencilerimiz, 2003 yılında “Dostum Akdeniz” adlı Mehmet Balkan koreografisindeki eserde Tan Sağtürk ve Antalya Devlet Opera ve Balesi ile aynı sahneyi paylaşmıştır. 2006 yılında ise festivalin yıldızı dünyaca ünlü bale starı Carlos Acosta çalışmalarını okulumuzun salonunda yapmış, misafirimiz olduğu sürece ve sonrasında öğrencilerimizle sıcak bir ilişki kurmuştur. Bu ve buna benzer imkanlar, öğrencilerimizin motivasyonu üzerinde son derece olumlu etki yaparken, dünyaca ünlü bale yıldızlarının da okulumuzu tanıması ve verdiğimiz eğitimin kalitesinden etkilenerek dış bağlantılarımızda bize destek olmalarını sağlamaktadır.