fbpx

Almanya, Türk Bale Öğrencilerini Ayakta Alkışladı!

Zeynep Okçu Bale Okulu, Berlin, Münih ve Augsburg’u kapsayan 15 günlük Almanya turnesi’nden döndü. Turne boyunca 3 gösteri sunan okul, Alman bale seyircisinden büyük beğeni ve övgü aldı.

Uluslararası başarılarıyla tanınan Zeynep Okçu Bale Okulu, 2005 yılında Prag, 2006 yılında da İtalya’daki bale yarışmalarında aldığı dünya 1likleri dahil pek çok ödülden sonra, bu yıl da kültürler arası alış-veriş amacıyla  “Köprü” adını verdiği proje kapsamında gerçekleştirdiği Almanya turnesini başarıyla tamamlayarak yurda döndü.

Köprü Projesinin ilk etabı, 2006 yazında Almanya’nın Augsburg kentinden Dance Center No.1 isimli bale akademisinin Bodrum’da misafir edilmesi ve konuk okulun öğrenci ve eğitmenleriyle birlikte bale dersleri, provalar ve ortak bir gösteri yapılmasıyla gerçekleşmişti. Böylelikle iki okulun öğrenci ve eğitmenleri arasında bale hakkında bilgi ve tecrübe alış-verişi yapılırken daha kapsamlı anlamıyla da bir kültürel alış-veriş ve değişim programı gerçekleşmişti.

Bu projenin devamı kapsamında, bu kez benzer bir programı Augsburg’da gerçekleştirmek üzere Dance Center No. 1 tarafından Almanya’ya davet edilen Zeynep Okçu Bale Okulu, bu dönemde temas kurduğu Berlin’deki Balancé Balletschule’yi de bu projeye dahil ederek, Berlin’i de turne kapsamına aldı ve öğrenci, öğretmen ve teknik ekipten oluşan 17 kişilik bir grupla Almanya’ya gitti. Burada her iki okulda da ev sahibi öğrenci ve öğretmenlerle birlikte bale dersleri ve provalar yapan Zeynep Okçu ve öğrencileri, sahneledikleri 3 gösteri ile de büyük beğeni topladılar. Daha önce Rusya, Amerika, Çek Cumhuriyeti gibi dünyanın pek çok ülkesinden bale okulları misafir ettiklerini söyleyen Dance Center No. 1 yetkilileri, buna rağmen izledikleri en etkileyici performansın Zeynep Okçu Bale Okulu’nunki olduğunu belirttiler ve bir Türk öğrencisine yaz okulu için burs hediye ettiler. Bursu kazanan Nazlı Aydeniz’i Augsburg’da bırakarak Berlin’e geçen Zeynep Okçu Bale Okulu, burada da Yaz Festivali’nde sahne aldı. Berlinliler tarafından da büyük ilgiyle karşılanan Türk okulu, 1 hafta boyunca da Berlin’de kalarak Balancé Balletschule ile birlikte çalışmalar yaptı. Burada da  her iki okulun öğrenci ve öğretmenleri, hem bale anlamında, hem de daha geniş kapsamıyla kültürel bazda çok değerli bilgi, tecrübe ve fikir alış-verişinde bulunma imkanı buldular ve 2008 yazında bu kez Zeynep Okçu Bale Okulu’nun misafiri olarak Bodrum’da buluşmak üzere ayrıldılar.

Tüm turne boyunca aynı zamanda tarihi, kültürel ve turistik geziler de gerçekleştiren Zeynep Okçu Bale Okulu öğrenci ve öğretmenleri, Münih Devlet Balesi’nden “Uyuyan Güzel” balesini izlediler, tarihi Berlin Devlet Opera Binası’nda özel misafir olarak gezdirilip prova izleme imkanı buldular ve Münih, Augsburg ve Berlin’de Bergama Müzesi de dahil olmak üzere pek çok müze gezdiler. Türk gençlerinin yeteneğini, Almanya’da da gösterme imkanı bulmanın gururuyla grup, pek çok değerli tecrübe kazanmış olarak yurda döndü.

Zeynep Okçu Bale Okulu, şimdi tüm hızıyla 29 Temmuz’daki yılsonu gösterisine hazırlanırken, diğer yandan da 2008’de Berlin’li misafirlerini en iyi şekilde ağırlamak için planlamalara ve yine 2008 yazında gerçekleştirmeyi planladığı Rusya turnesinde de ülkemizi en iyi şekilde temsil edebilmek için çalışmalarına başlamış bulunuyor.