fbpx

Türk-Alman Ortak Dans Projesi: Köprü

Zeynep Okçu Bale Okulu, 9-13 Haziran tarihleri arasında misafir ettiği Alman bale okulu Dance Center No. 1 ile birlikte, Köprü isimli bale gösterisini, 12 Haziran 2006 günü Bodrum Kalesi’nde  baleseverlerle buluşturdu.

Kültürel bir alış-veriş olarak planlanan bu proje, 5 gün boyunca Alman okulun öğrenci ve öğretmenlerinin Bodrum’da ağırlanması ile gerçekleşti. Bu süre boyunca Zeynep Okçu Bale Okulu öğrencilerinin evlerinde misafir olan Alman bale öğrencileri, böylelikle Türk aile yaşantısına yakından tanık olarak Türk kültürünü tanıma imkanı buldular, yine bu sayede her iki ülke öğrencileri arasında sıkı bir dostluk ve arkadaşlık da başlamış oldu.

5 gün süren proje sayesinde, iki okul öğrencilerinin beraber bale dersleri yapması, iki okul öğretmenlerinin birbirlerinin öğrencilerine ders vermesi, öğretmen ve öğrencilerin bilgi ve deneyim alış-verişinde bulunma fırsatı elde ederek bale hakkında dağarcıklarını ve bakış açılarının genişletme imkanı bulmaları ve sonuçta ortak bir performans sergileyerek bu işbirliğini Bodrum halkı ile paylaşmaları mümkün oldu. Hem sanatsak anlamda, hem de kültürler arası bir köprü oluşturması sebebiyle, proje “KÖPRÜ” olarak adlandırıldı. Bu ortak çalışmanın sonunda Dance Center No. 1, bir Türk öğrencisine, 2007 Yaz Okulu için burs hediye etti. 2007 Temmuz ayında, Zeynep Okçu Bale Okulu’ndan başarılı bir öğrenci, Almanya’da Dance Center No.1’ın konuğu olacak ve burslu olarak yaz okulunda eğitim alacak.

Bunun yanı sıra, 2007 yazında bu kez Zeynep Okçu Bale Okulu, Almanya’ya misafir olarak gidecek, ve birlikte gerçekleşecek çalışmaların sonunda Dance Center No. 1 ile Almanya’da ortak bir performans sergileyecek.