fbpx

Zeynep Okçu Bale Okulu’ndan Bodrum’a Gerçek Bir Armağan

Bodrumlular Haziran ayında gerçek bir Peri Masalı yaşadılar çünkü “Uyuyan Güzel” Bodrum’daydı! Bodrum’un ilk ve tek bale okulu olan Zeynep Okçu Bale Okulu ilk temsilinde Türkiye’de de bir ilke imza atarak Tchaikovsky’nin dünyaca ünlü başyapıtı Uyuyan Güzel balesini sahneledi. Bugüne kadar gerek bale tekniği açısından gerektirdiği mükemmeliyet, gerekse prodüksiyon imkansızlıkları nedeniyle Türkiye’de sadece Devlet Opera ve Balesi, dünyada ise büyük bale topluluklarının repertuarında yer alabilen bu klasik eser, ilk defa bir bale okulu tarafından sahnelenirken, öğrenciler kendilerinden beklenmeyen üstün bir başarı sergilediler. 6 aylık yoğun ve disiplinli bir çalışma sonucu 4 Haziran’da yapılan Gala Gecesi gerçekten de görkemli oldu. Bodrum Belediyesi Nurol Kültür Merkezinde, seyirciler ayakta duracak yer bulmakta bile zorlanırken, bir çok Bodrumlu da içeri giremeyerek geri dönmek zorunda kaldı. Salona girebilen şanslı izleyiciler ise gösteriyi uzun bir süre ayakta alkışladılar.

Koreograf ve bale öğretmeni Zeynep Okçu, bir bale eserinin böyle büyük bir kalabalık tarafından böylesine coşkuyla izlenmesinin, Türkiye’de az rastlanabilecek bir olay olduğunu belirtirken tüm yorgunluklarının bu alkışlarla geçtiğini belirtti.

6 Haziran’da Marmara Koleji’nde ve 9 Haziran’da da Sea Garden’da tekrarlanan gösteri için İstanbul’dan gelen Bale Tarihçisi ve eleştirmeni, Boğaziçi Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Jak Deleon, bu kadar yeni öğrencilerle gelen bu başarıyı bir mucize olarak değerlendirdi ve Zeynep Okçu’nun, bu okuldan yetişecek olan gençlerle kurmayı planladığı Bodrum Balesi’nin temellerinin böylesine sağlam bir şekilde atıldığını görmekten heyecan duyduğunu belirtti.

Bu başarıyla yetinmeyen Zeynep Okçu Bale Okulu öğrencileri ise henüz yaz tatiline girmediler ve disiplinli bir şekilde derslerine devam ediyorlar. Minikler artık “bundan daha iyisini” başarmak için çalıştıklarını söylüyorlar.

Zeynep Okçu Bale Okulu Oasis’te Kare Avlu’da, sinemanın kaşısında. Kayıtlar ve dersler yaz boyunca da devam ediyor ve ağustos ayında bir de “Yaz Okulu” açılması planlanıyor.

Bilgi için: 317 3464