fbpx

Önemli Bilgilendirme

 

Sevgili velilerimiz, virüslerin kapımıza dayandığı bu günlerde, okulumuzda bu konuda ne tür tedbirler alındığını merak ediyor olabilirsiniz. Haklısınız :) Ben de sizi bu konuda bilgilendirmek istedim:

1.Öğrencilerimizle yapılan kişisel hijyen ve salgınlardan korunma konusunda bilinçlendirme çalışmaları:

Okulumuzda öğrencilerimize, bu salgınlar hiç gündemde değilken bile, her zaman kişisel hijyen konusunda detaylı bilgi verip, buna uymalarını bekleriz. İlk günden itibaren, ellerine hapşırıp aksırmamalarını; ellerini ağız, burun ve gözlerine sürmemelerini; bunları yaptılarsa hemen bizi bilgilendirmelerini ve böylece birimiz eşliğinde hiçbir yere dokunmadan ellerini sabunlamaya götürülmeleri gerektiğini öğretiyoruz ve bu her sınıfımızda tüm öğrencilerimizin bildiği ve uyguladığı bir kural zaten.

Buna ek olarak, hepiniz biliyorsunuz ki, öğrencilerimize sıklıkla özbakım, sağlıklı beslenme, sağlıklı uyku gibi genel sağlık ve özellikle bağışıklık sistemimizi güçlü tutmakla ilgili de bilgi vermekteyiz.

Ancak tüm bu salgınların konusu ilk geçmeye başladığında, yaklaşık 2 ay önce, öğrencilerimize özel olarak bu konuda tüm yukarıdakilerin önemini vurgulayan kısa bir hatırlatma çalışması yapmıştık. Buna ek olarak virüsün kapımıza dayanmasıyla geçtiğimiz hafta, tüm öğrencilerimize 1.5 saat boyunca yeniden, çok detaylı ve konunun önemini (çocukları korkutmayacak şekilde) vurgulayarak kişisel hijyen detayları, sağlıklı beslenme, sağlıklı uyku, sağlıklı bağışıklık sistemi konularında bilgi verildi. Ayrıca okul içinde ve dışında sarılıp öpüşmek şeklinde yakın temastan uzak durma konusunda hem öğrencilerimiz hem de tüm ekibimiz uyarıldı.

2. Okulumuzun dezenfektasyon süreci

Okulumuz zaten bildiğiniz gibi her sabah ve akşam (ve gün boyunca gerektikçe) sürekli olarak detaylı şekilde ve hijyenik olarak temizlenmektedir. Ancak salgın konularının gündeme geldiği ilk günlerden beri, bu konuda Nergis hanıma verdiğimiz direktiflerle daha detaya girerek, her zeminde “Domestos”un her zaman mutlaka kullanılması, özellikle bale dersinde ellerimizle tuttuğumuz barlar ve yine sıklıkla ellenen kapı kolları, elektrik anahtarları vs gibi yerlerin “Domestos”lu sularla (insan sağlığına zarara vermeyecek şekilde oranlanarak)  daha sık ve özenli silinmesi konusunu önemle ele aldık.

Bu hafta başında ise, bu tedbirlere ek olarak, sağlık kurumlarında tıbbi malzeme ve yüzeylerin dezenfekte edilmesinde kullanılan, sağlık bakanlığı onaylı ve insan sağlığına zarar vermeyen özel dezenfektanlar sipariş verildi ve okulumuzda tüm yüzey temizlikleri artık bu tıbbi dezenfektanlarla yapılmaktadır.

3.Havalandırma

Bu konuyu her zaman çok önemsemekteyiz ancak bugünlerde tüm personel olarak, ders sıralarında öğrencileri üşütmeyecek şekilde; ders aralarında, öncesinde ve sonrasında ise mutlaka tüm ortamların camlar açılarak havalandırılmasını kural olarak uygulamaktayız.

Ayrıca, yeni bir tedbir olmayıp, ilk günden beri var olan bir özellik olarak, okulumuzdaki tüm klimalar (üzerilerinde de yazar, görebilirsiniz) Samsung’un “virus doctor” serisidir, havayı filtrelerken virüsleri bloke etme özelliği vardır :)

4.Personelin bilinçlenmesi

Tüm öğretmenlerimiz ve Nergis hanım, zaten her zaman kişisel hijyen kurallarına sıkı şekilde uyduğumuz gibi, öğrencilerimizi de bu konuda ciddi şekilde takip edip, tüm ilk maddedeki detaylara uymalarına son derece özen göstermekteyiz. Diğer tüm maddeleri de son derece özenle sürekli uygulamaktayız.

5.Bizlerin dezenfektasyonu

Tüm bahsettiğimiz tedbirlerle hem öğrenci, hem de personelimizin sürekli sabunla el yıkaması, zaten alışkanlık olarak öğretmenlerimizin derslerde sürekli kolonya kullanması vs gibi olağan alışkanlıklara ek olarak, hem öğrenci, hem personel hem de tüm ziyaretçilerimizin kullanımı için okul girişimizde duvara monte edilmek üzere el dezenfektan aparatı ve bolca el dezenfektanı da sipariş edilmiş ve elimize ulaşmış olup duvarımızda yerini almıştır. Sizler de okul girişinde bunu kullanarak bize yardımcı olabilirsiniz :)

6.Size düşenler

Eminiz ki sizler de konuyu sürekli takip ederek, bilinçli bir şekilde gerekli tedbirlerinizi alıyorsunuz. Zaten her şeyden önce kendinizi ve çocuklarınızı koruyarak bizlere ve genel olarak topluma yardımcı olabilirsiniz. Biliyoruz ki hasta olan bir birey, birçok başka bireyin hastalanmasına sebep olabilmektedir. Bu günlerde sizlerden diğer ricamız da, bu süreçte iyi hissetmeyen öğrencilerimiz olursa okula getirmemeniz. Bir de yurtdışından gelen yakınlarınızla temasta olmak konusunda gereken tedbir ve sorumluluğu almanız olacaktır.

Hep birlikte sağlıklı günler dileğiyle :)