fbpx

İtalya’daki zorlu yarışmada birincilik Zeynep Okçu Bale Okulu’na

21-26 Haziran tarihleri arasında İtalya’nın Cesena kentinde düzenlenen uluslararası yarışmada Zeynep Okçu Bale Okulu tüm rakiplerini geride bırakarak 1. oldu!

Geçen sene Prag’daki New Prague Dance Festival’den 6 ödülle dönen Bodrum’daki Zeynep Okçu Bale Okulu, bu büyük başarının ardından bu sene, dünya dans camiasının en saygın yarışmalarından biri olan Dance Grand Prix Italy isimli yarışmaya davet edilen ilk Türk bale okulu oldu ve dünyanın pek çok ülkesinden gelen katılımcılar ve İtalyan seyirciler önünde ülkemizi başarıyla temsil ederek yarıştığı her alanda 1.lik ödülünü almayı başardı. İngiltere, Güney Afrika, İzlanda, İtalya, İskoçya gibi pek çok ülke temsilcisinin yarıştığı bu büyük organizasyon 6 gün boyunca sürdü. Oldukça zorlu geçen yarışmada, ilk provalardan itibaren Türk okulu ilgi odağı olmayı başardı ve tüm diğer rakipleri tarafından da favoriler arasında gösterilmeye başlandı. Zeynep Okçu yarışma sürecini şöyle anlatıyor: “Performanslar muhteşem bir salonu olan Avrupa’nın en eski tiyatrolarından, tarihi Bonci Theatre’da yapıldı. Sadece o sahnede olmak bile nefes kesiciydi. Yüzlerce yıllık bale geleneği olan İngiltere, İtalya gibi ülkelerle yarışacak olmak da yarışmanın ne denli zorlu geçeceğini gösteriyordu. Özellikle de çok sayıdaki İtalyan okulunun arkasındaki müthiş seyirci desteği, başta çocukların biraz gözünü korkutsa da, gösterimizin sonunda salondaki tüm seyirciler bizi alkışlıyordu. En inanılmazı da son geceki performansımız bittiğinde, o ana kadar son derece tepkisiz oturan  jürinin ayağa kalkarak coşkulu bir şekilde bizi alkışlamasıydı.

Ödül töreni geldiğinde heyecan doruktaydı. Ancak ilk andan itibaren arka arkaya aldığımız ödülleri anons ederken sürekli sahneye ‘again and again’ yani ‘yine ve yine’ Zeynep Okçu Bale Okulu – Türkiye şeklinde çağrılmak inanılmaz onur vericiydi. En etkileyici olan ise, UNICEF Özel Ödülü’nün anonsunu ‘Avrupa’nın Yeni Ülkesi Türkiye’ye’ şeklinde yapmalarıydı.”

Zeynep Okçu Bale Okulu yarışmada şu ödülleri aldı:
•    Bale 16 Yaş Altı kategorisinde 1.lik ödülü,
•    Pedagoji dalında (En iyi eğitmene veriliyor) 1.lik ödülü  
•    UNICEF Özel Ödülü.

26 Haziran’da sonlanan organizasyonun ardından okul öğrenci ve velileri hep birlikte geçtikleri Venedik’te de 2 gün kalarak tarihi ve turistik bir geziyle kendilerini ödüllendirdiler. Türk kafilesi, 28 Haziran günü bir bavul dolusu ödülle yurda döndü ve önümüzdeki yıllarda yeni başarılar için hiç ara vermeden ders ve çalışmalarına başladı.