fbpx

Zeynep Okçu Bale Okulu Kanada’dan Madalyalarla Döndü!

Kanada’nın Vancouver Kentinde 28 Haziran – 4 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen 2008 Dance World Cup (Dans Dünya Kupası)’nda ülkemizi temsil eden Zeynep Okçu Bale Okulu, yarışmada 2 adet 2.lik, 3 adet 3.lük olmak üzere 5 madalya ile yurda döndü. Okul, Bale 16 Yaş Altı Gruplar kategorisinde Kırmızı Dans ve Ballet Turca ile 2.lik, The Notice ile 3.lük; Bale 16 Yaş Altı Solo kategorisinde Defne Mutlucan ile 3.lük; Bale 13 Yaş Altı Solo kategorisinde Semiha Sude Özfen ile 3.lük kazandı.

Bale öğretmeni ve okulun kurucusu Zeynep Okçu, yarışmada Japonya’dan İtalya’ya, ABD’den Portekiz’e, Çin, Polonya, İskoçya, Guam, Avusturya, Almanya gibi ülkelerden, dünyanın dört bir yanından gelmiş tam 72 okul ile yarıştıklarını belirterek, özellikle hem 2.lik, hem de 3.lük kürsüsüne çıktıkları Bale 16 Yaş Altı: Grup Dansları kategorisinde altın madalyayı hak ettiklerini, ama 1.liği ev sahibi Kanada’ya kaptırdıkları için çok üzgün olduklarını belirtti.

Açılış Seremonisi’nde ve madalya töreninde sahneye Türk bayrakları ile çıkan ekip, özellikle İstiklal Marşının çalındığı ve tüm dünya ülkelerinin dinlediği anlarda çok duygulandıklarını ve gururlandıklarını, tüm yarışma boyunca bilboardlarda ilk kez bir Türk katılımcı olduğu için yeni eklenen Türkçe “Hoşgeldiniz”  yazısını gördükçe çok mutlu olduklarını belirttiler. “Türk ekibi” olarak devamlı sıcak bir ilgi ile karşılaştıklarını anlatan Zeynep Okçu Bale Okulu ekibi, ülkemizi en iyi şekilde temsil ettiklerini söylediler. Zeynep Okçu Bale Okulu, Dans Dünya Kupasında ayrıca 2 adet de dünya 4.lüğü kazandı.

Ekip, yarışmanın ardından önce Seattle’a, oradan da New York’a geçerek, kendilerini ABD seyahati ile ödüllendirdi. ABD’de sürekli olarak “Turkey” yazan formalarıyla dolaştıklarını ve her yerde çok büyük ilgi gördüklerini anlatan Zeynep Okçu, özellikle Seattle-New York arası uçuş sırasında, Amerikalı pilotun tüm uçağa okulu ve yarışmadaki başarısını anlattığı ve bütün yolcuların da coşkulu alkışlarla karşılık verdiği anın unutulmaz bir anı olarak hafızalarına yerleştiğini ve Türkiye’nin adını bu şekilde duyurmaktan gurur duyduklarını belirtti. Zeynep Okçu ve öğrencileri New York’da ayrıca, dünyanın en önemli bale topluluklarından biri olan American Ballet Theatre’dan “Giselle” balesini seyretti ve sahne arkasını ziyaret ederek dünyaca ünlü bale yıldızlarıyla tanışma imkanı buldu.