fbpx

Prag’daki Festivalde Zeynep Okçu Bale Okulu’na ödül yağdı!

Bodrumlu balerinler, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da bu yıl 9.su düzenlenen Uluslar arası Dans Festivali’nde, 15 ülke temsilcisi arasından sıyrılarak toplam 6 ödülle yurda döndü!

Herşey aylar önce Zeynep Okçu Bale Okulu’na Prag Festival Komitesinden gelen bir davetle başladı. Bu festivalde yer alacak ilk Türk okulu olma heyecan ve sorumluluğuyla çalışmalarına başlayan Zeynep Okçu ve öğrencileri, karşılaştıkları pek çok ekonomik güçlüğü de Bodrum halkının katkılarıyla aşarak 30 Haziran Perşembe günü Prag’a hareket etti. Henüz çok yeni bir okul olduklarını ve bale eğitiminde bu kadar kısa sürenin emekleme anlamına geldiğini belirten Zeynep Okçu, “orada köklü okulların 9-10 yıllık öğrencileriyle karşılaşacağız, dolayısıyla ödül için değil, uluslar arası sahnelerde ilk tecrübemizi yaşamak için gidiyoruz”  diyerek çıktığı bu yoldan eli ödüllerle dolu olarak döndü.

Tüm dünyadan 15 ülke temsilcisinin katıldığı festivalde, Panama’dan Kore’ye, Hindistan’dan Amerika’ya, Belçika, Fransa, Rusya gibi dansın en ileri olduğu ülkeler arasında, Türk ekibi hemen dikkat çekti ve ilgi odağı oldu. Festivalin en küçük dansçıları da yine Bodrumlu balerinlerdi. 4 gece süren performanslar boyunca tüm dünya dansçılarıyla aynı sahneyi başarıyla paylaşan Zeynep Okçu’nun öğrencileri festival boyunca jürinin de özel ilgisini topladı. Tüm katılımcıların da sevgilisi olan minik balerinler asıl sürprizi ödüllerin açıklandığı gala gecesinde yaptı. Ödüllerin açıklanmaya başlamasıyla birlikte okulun adı da Türkiye adıyla birlikte tekrar tekrar anons edilmeye başladı. Zeynep Okçu Bale Okulu şu kategorilerde ödül aldı: Üç öğrenciye jüri özel ödülü verildi: Ecenaz Aşkın, Bengü Altunkaş ve Defne Mutlucan. Modern Dans dalında Rusya’yı geride bırakarak İkincilik Ödülü’ne layık görüldü. Tek bir öğrenciye verilmesi gereken yetenek ödülü, “Minik Periler” adlı dansla yarışan altı minik balerine birden verildi. (Bengü Altunkaş, Ecenaz Aşkın, Ece Özveren, Hande Tanış, Melisa Gökmen, Semiha Özfen). Ve Zeynep Okçu’ya En İyi Sanat Yönetmeni ve Öğretmen ödülü verildi. Festival Komitesi Başkanı bu ödülü açıklarken “Küçük çocukları eğitmenin ne denli zor olduğunu çok iyi biliyorum ve bu pedagojik çabayı çok takdir ediyorum” dedikten sonra Zeynep Okçu’nun adını açıkladı.

Pek çok ülke katılımcısından fazla ödülle geceyi noktalayan Bodrumlu balerinler, festival organizasyonunun verdiği gala yemeğinde dünyanın dört bir yanından gelen dans öğrencileriyle birlikte geç saatlere kadar eğlendiler ve tüm dünyadan edindikleri yeni arkadaşlarıyla tekrar görüşmek sözüyle 7 Temmuz günü yurda döndüler.